Все по-често диетолозите ни препоръчват да съчетаваме хранителните диети с физическа активност. В древната философия на аюрведа вече е било известно, че тя ни помага да намалим зависимостта си от храната. Тоест, колкото повече йога практикуваме, толкова повече можем да си позволим да ядем неща, които не са присъщи и не се препоръчват за нашата доша конституция.
Паралелно с това, практикувайки йога, притъпяваме апетита си към вредни храни и балансираме себе си. Освен че е физическа активност, достатъчно лесна и приятна да се извършва от аматьори без много опит в спорта, йога има магическите свойства да отключва блокажите в нашето тяло. Именно затова тя е изключително подходяща като придружаваща двигателна активност за всякакви диетични и детоксикиращи режими. Кои са позициите в йога, които най-добре раздвижват енергийните ни потоци?
Инверсии
На първо място ефективни за отслабване са обърнатите пози в йога. Раменна поза, свещ, долно куче, делфин, мост и полумост и др. Особено бързо въздействие оказва така наречената въздушна (аеро) или флай йога.
Тя е чудесна, защото освен че ни позволява лесно да заемем съответната позиция с помощта на специалния йога-шал или хамак, а същевременно оказва масаж на енергийните центрове в точките, където шалът се притиска към тялото.
Това е много полезно и още повече забързва метаболитните процеси и изчистването на вредните вещества от организма.
Забележка: Обърнатите асани не бива да се правят по време на женския менструален цикъл. Със сигурност се въздържайте от тях поне през първите три дни на кървенето. Друг вариант е да намерите вариации на тези пози, при които сърцето не се пада под таза.
Силови асани
Също много ефикасни са по-трудоемките йога пози като дъската (също известна като планк или сантоланасана), чатуранга дандасана и нисък планк (чатуранга), брахмачарясана и др. Те активират огъня агни у нас и тренират издържливостта на мускулите.
Направете си предизвикателство, в което с всеки изминал ден прекарвате по една секунда по-дълго в планка. Можете да започнете от двайсет или само десет секунди през първия ден, ако ви е много трудно. Тези, които не са свикнали на физическо натоварване, могат в началото да изпълняват асаната дъска с колене на земята, докато заякнат.
Напредналите пък могат да съчетаят в плавна последователност (флоу) чатуранга с чатуранга дандасана, която излиза през сфинкс, кобра и след това долно куче. Ако целта ви е да смъквате килца в коремната област и паласките, не подценявайте чудодейните сили на страничната дъска, както и патита тарасана (позата “падаща звезда”). Можете да ги изпълнявате в класически вариант направо върху постелката или с помощта на хамак за аеро йога.
За отслабването на стомашната област е подходяща и асаната лодка. При нея можете да избирате коя част на коремните мускули и колко да се натоварва, като регулирате височината на краката си. За максимален резултат изпълнявайте позите и движенията много бавно и в тон с дъха.
Забележка: Не бива да се претоварваме, напротив – важното е да приложим постоянство. Започнете от умерено и дори леко натоварване и бъдете сигурни, че след време вие самите ще почувствате, че имате нужда да повишите нивото на трудност.
Разтягащи и усукващи пози
Бадха конасана – позата на обущаря, или също наричана пеперуда, действа чудесно за разтягането на бедрата и спомага за свалянето на килограми в тази област.
Тя се изпълнява, като от седеж съберем ходилата на краката си едно към друго. След това ги обхващаме с длани и се опитваме да ги придърпаме колкото се може по-близо до дъното на таза (перинеума). През цялото време следим гърба си да е напълно изправен. Всяка йога практика е добре да включва туистове, които също са перфектни за вталяване.
Забележка:Внимавайте до каква степен разтягате и усуквате тялото си, за да не травмирате някоя от ставите си. Също както при силовите асани, и тук е добре да започнем полека – лека. Ще забележите, че с времето ставате все по-гъвкави и ставите ви се усещат по-заякнали.
Асани за детокс
Важна част от борбата за отслабване е пречистването. Йога помага и за това, като определени пози действат доста по-бързо и осезателно от други. Можем да редуваме, например, клякане с асаните утката конасана(поза на Богинята) с вариации на маласана.
Маласана, това е клас от клекове в йога, които могат да се изпълнят по различен начин, като по този начин прецизираме степента на разтягане и точките, върху които прилагаме масаж. Ако практикуваме с хамак, обръщането надолу с главата е чудесно, защото освен че обръщаме тялото на 180 градуса, самият шал масажира точки над таза ни, които са от голямо значение за обмяната на веществата.
Забележка: Ако имате проблемни колене, внимавайте с асаните, включващи клякане. Правете ги, но не се престаравайте. Същевременно, използвайте по-леки пози, докато ставите ви свикнат с натоварването и после опитайте отново.
Йога за дишане и… отслабване
Дъхът е толкова важен за постигането на успешно отслабване с йога, че и дори сам по себе си е достатъчен, за да започнем да виждаме резултати. Системата от упражнения за дишането в йога се наричат пранаяма.
Ефикасна се оказва, например, практиката анулом вилом, която включва дишане в поредност първо през едната, а след това през другата ноздра. Това се прави с помощта на друг специален клас асани – мудри, при които заемаме определена позиция на пръстите на ръцете, за да можем лесно да запушваме и отпушваме ноздрите една по една.
Друга йога за дишането, която може да ни помогне с излишните килограми, това е капалабати. Тя се изпълнява, като вдишваме с контрол и задържаме за миг поетия дъх, след което започваме да го издишваме на порции посредством пулсации в корема. Внимавайте по време на упражнението да изстрелвате само въздух навън и да се стараете да не вдишвате.
При достатъчно пълно издишване нашите дробове „сами“ си поемат въздух, така че няма риск да се задушите по време на упражнението. Практикуването на анулом вилом, капалабати и други упражнения от пранаяма ни помага като съпътстваща терапия за отслабване.
Забележка: Хората, страдащи от астма и други неразположения на дихателните пътища трябва да внимават и най-вече да се консултират със своя лекар, преди да започнат да правят пранаяма. Ако за вас тези практики са новост, най-добре ги извършвайте под ръководството на сертифициран преподавател по йога, за да сте сигурни, че ще се научите да ги правите правилно.